Projekt szkolny: Książka moim przyjacielem

Cele:

- wprowadzenie dzieci w świat literatury;

- promocja literatury i czytelnictwa wśród uczniów;

- zachęcanie dzieci do samodzielnego korzystania z książek ze zwróceniem uwagi na właściwe obchodzenie się z nimi;

- kształtowania nawyku słuchania i opowiadania;

- wzbogacanie słownictwa dzieci;

- poznawanie utworów literatury dziecięcej i młodzieżowej (opowiadań, wierszy, bajek, baśni, legend itp.) z jednoczesnym ukazaniem roli książki w życiu człowieka.

klasy I - VIII

Katarzyna Leszczyńska

Relacja z PRZERWY NA CZYTANIE

26 października 2022 r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 13 w Ostrowie Wielkopolskim wzięła udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”.

Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Honorowymi Patronami wydarzenia jest Fundacja „ABC XXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Lubuski Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

„Przerwa na czytanie” to pomysł na promocję czytelnictwa, pokazanie dzieciom, że czytanie jest ciekawe. Ma ona na celu zachęcenie do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Uczniowie czytali podczas przerw międzylekcyjnych. Trzeba przyznać, że były to przerwy niezwykłe, zupełnie odmienne od wszystkich dotychczasowych. Pełne skupienia i zaczytania. Uczniowie mieli możliwość przyniesienia ze sobą wybranej przez siebie książki. Dla tych, którzy zapomnieli egzemplarza ze swojej domowej biblioteczki, z pomocą przyszły zasoby szkolnej biblioteki.

W ramach akcji chętni uczniowie wzięli udział w konkursie bibliotecznym

i przygotowali piękne plakaty promujące czytanie książek. Zarówno uczniowie klas młodszych, jak i starsi uczniowie, a także uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej oraz Samorząd Uczniowski aktywnie wzięli udział w akcji.

Na tle szkoły wyróżniały się klasy najmłodsze. Dzieci z klas 1-3 przygotowały własną strefę czytania. W bibliotece powstał kącik czytelnika oraz wystawka książek, które uczniowie chętnie wypożyczali podczas akcji.

Bardzo nam miło, że nasi uczniowie tak chętnie włączyli się w akcję. Bardzo wszystkim dziękujemy. Podziękowania należą się również nauczycielom za ich zaangażowanie, życzliwość i miłą współpracę. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy podczas „Przerwy na czytanie” i będzie nas jeszcze więcej!

Przebieg akcji został uwieczniony na zdjęciach.

#przerwanaczytanie

Post Rating

There are currently no comments, be the first to post one!

Post Comment

Name (required)