Uczniowie 3a odkodowywali hasła, kodowali swoje imiona. Lekcja o zmysłach stala się podstawą do poznania umiejętności czytania osób niedowidzących i niewidomych.
"Otworzył niewidomym bramy wiedzy"
4-tego stycznia 1809 roku w małej francuskiej miejscowości Coupvray urodził się chłopak, który na trwałe zmienił świat ludzi niewidomych. Louis Braille stracił wzrok w wieku trzech lat po zranieniu się szydłem rymarskim w warsztacie ojca i po zapaleniu współczulnym drugiego oka.
Chłopiec od najmłodszych lat był wybitnie uzdolniony w wielu dziedzinach, w wieku lat dziewięciu otrzymał stypendium i podjął naukę w Królewskim Instytucie w Paryżu. Tam też jako trzynastolatek opracował alfabet dla niewidomych, zwany obecnie alfabetem Brailla. Warto dodać, że mały Louis uczył się a dokładniej mówiąc wyobrażał sobie alfabet w domu, poznając dotykiem kształty liter zrobionych z wbitych w deskę gwoździ.
Pismo Braille'a to uniwersalny system pisma punktowego (dotykowego), używany we wszystkich językach świata, jego podstawą jest sześciopunkt w kształcie prostokąta.